3. VEYA 6. HAFTADAN SONRAKİ YUMUŞAK GIDA DÖNEMİ İÇİN YEMEK TARİFLERİ

Haşlanmış yumurta, çırpılmış yumurta, yumuşak beyaz peynir/lor peyniri/karper peynir, ızgara yumuşak köfte (içinde ekmek ya da galeta olmayacak), tandır, ızgara yumuşak tavuk eti, ızgara/buğulama balık, light yoğurtlar, şekersiz meyveli yoğurtlara, kıymalı/etli sebze yemekleri, zeytinyağlı sebze yemeklerine (patates ve havuç içermeyen) geçildiği dönemdir.

Bu dönemde severek tüketebileceğiniz bazı yemek tarifleri şunlar:

HOŞAF

1 adet elma

1 adet armut

1 adet mor erik

1 adet kuru kayısı

1 avuç kuru üzüm

3 adet karanfil

1 adet çubuk tarçın

3 su bardağı su

Yarım limon suyu

YAPILIŞI:

Taze ve kuru meyveleri küçük küpler halinde doğruyoruz. Tencereye suyu alıp kaynattıktan sonra meyveleri içine atıyoruz. Taze meyveler yumuşadıktan sonra limon suyu ekleyip 1 taşım kaynatıp soğuması için bırakıyoruz. Dikkat edeceğiniz üzere hiçbir şekilde şeker eklenmiyor.

——————————–

MANTAR ÇORBASI

5 adet mantar (saplı)

1 adet hazır krema

1 su bardağı tavuk suyu (önceden tavuk haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 su bardağı haşlanıp tiftilmiş  tavuk (önceden tavuk haşlayıp tiftip plastik bardaklara/kapaklı plastiklere doldurup dondurduğunuz)

1 çay kaşığı silme tuz

YAPILIŞI:

Tüm malzemeyi tencereye atıp 30 dakika kaynatınız. Sonrasında blenderdan geçirebilir ya da geçirmeden taneli olarak servis edilebilir. Normalde mantar çorbası için yağda un kavurup sonrasında malzemeler konmakta, ancak tüp mideli hastalarda un ve ekmek kısıtlaması olduğu için bu tarifte kullanmıyoruz. O yüzden biraz sulu bir çorba oluyor.

—————————-

KÖZLENMİŞ DOMATES-KAPYA BİBER ÇORBASI

2 adet domates

1 adet kapya biber (küçük boy)

1 su bardağı tavuk suyu veya et suyu (önceden tavuk/et haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 çay kaşığı silme tuz

YAPILIŞI:

Tüm malzemeyi tencereye atıp 30 dakika kaynatınız. Sonrasında blenderdan geçirip servis ediniz. Tercih edenler içine 1 yemek kaşığı kaşar peyniri rendesi ekleyebilir sunarken.

—————————–

BALIK ÇORBASI

1 adet ufak boy levreğin ayıklanmış eti ve suyu (önceden balık defne yaprağı, yarım havuç, 1 adet kereviz sapı ile 2 su bardağı suda haşlanıp, sonrasında süzülüp etleri ayıklanır, sadece balık etleri ve süzülmüş suyu çorbaya koymak üzere saklanır)

1 çimdik tuz

4-5 adet kereviz yaprağı

Yarım limon suyu

Yarım havuç (balık haşlarken kullanılacak, çorbanın içine koyulmayacak)

1 adet defne yaprağı (balık haşlarken kullanılacak, çorbanın içine koyulmayacak)

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yarım soğan (ufak küp küp doğranmış)

YAPILIŞI:

Önce soğan zeytinyağında kavurulur. Sonrasında balığın haşlanıp süzülmüş suyu, ayıklanmış etleri, kereviz yaprakları ve tuz eklenir.  15 dakika kaynatıldıktan sonra  içine limon suyu eklenip sıcak olarak servis edilir.

Not: Talebe göre krema ile pişirililebilir. Kesinlikle un kavurmuyoruz ve karabiber serpmiyoruz.

———————————–

YOĞURT ÇORBASI

1 su bardağı tavuk suyu (önceden tavuk haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 su bardağı haşlanıp tiftilmiş  tavuk (önceden tavuk/et haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 adet yumurta sarısı

1 su bardağı yoğurt

1 çay kaşığı silme tuz

1 yemek kaşığı kuru nane

YAPILIŞI:

Tavuk suyu ve tavuğu eritmesini beklemeden tencereye atıp kaynatmaya başlayınız. Bu arada çukur bir kapta yumurta sarısını ve yoğurdu çırpınız. Malzemeler eriyip ılıklaştığı zaman, çorba suyundan azar azar çukur kaba ekleyip çırpmaya devam ediniz. Kaptaki su ılıklaştıktan sonra tencereye yavaşça döküp tencerede karıştırmaya devam ediniz. Kuru naneyi ekleyiniz. 1 taşım kaynadıktan sonra tuzunu ekleyip karıştırıp ocağı kapatınız. Yoğurdun kesilmemesi için tencerenin kapağını kapatmayınız. Dikkat ediniz, pirinç ya da un kullanılmadığı için biraz sulu bir çorba olacak.

——————————-

SEBZE ÇORBASI

1 adet kabak (küçük boy)

1 adet kereviz kafası (küçük boy) (varsa yapraklarından da 4-5 adet de eklenebilir) (mevsim uygun değilse, marketlerde sadece sapı satılıyor, o da olabilir.)

Yarım adet kapya biber (küçük boy)

1 adet kuru soğan (küçük boy)

1 adet domates (büyük boy)

2 adet taze fasülye (dondurulmuş olan da olur ama tercih tazeden yana olmalı)

3 yaprak ıspanak veya 2 yaprak pazı

2 su bardağı tavuk suyu veya et suyu (önceden tavuk/et haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 yemek kaşığı çiçek yağı

1 çay kaşığı silme tuz

YAPILIŞI:

Önce soğanı ve domatesi küp küp doğrayıp yağda kavurunuz. Sonrasında tuz ekleyip diğer tüm malzemeyi küçük küçük doğrayıp tencereye atınız, 30 dakika kaynatınız. Sonrasında blenderdan geçirip veya blend etmeden taneli olarak servis ediniz.

————————————

KESİKLİ BİBER

3 adet domates

4 adet tatlı yeşil biber

2 diş ufak sarımsak

1 su bardağı tuzlu lor peyniri (çökelek)

1 yemek kaşığı zeytinyağı

YAPILIŞI:

Önce biberleri közleyiniz (orijinal tarifte biberler kızartılır, ancak kızartma yasak olduğu için közlemeyi tercih ettim). Kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarıp 2 cm uzunlukta parçalara ayırınız. Domatesi rendeleyiniz. Tencereye yağı koyup domatesleri ve küçük doğranmış sarımsakları kavurunuz. Domatesler suyunu salıp yumuşadıktan sonra biberleri ve loru ekleyip karıştırınız. Soğuk olarak servis ediniz.

——————————

KIYMALI YUMURTA

100 gr yağsız kıyma

1 adet yumurta

1 adet domates

1 tatlı kaşığı çiçek yağı

Yarım soğan

Bir çimdik tuz

YAPILIŞI:

Yağda önce küp küp doğranmış soğanları kıyma ile birlikte kavurunuz. Sonrasında rendelenmiş domates ve tuz ekleyip suyu çekilene kadar kavurmaya devam ediniz (ilk 6 hafta salça mide ağrısı yaptığı için domates rendesi kullandım). En son olarak tavanın ortasında ufak bir boşluk açıp yumurtayı kırınız. İsterseniz göz yumurta olarak veya yumurtayı malzemeye karıştırarak pişirebilirsiniz. Sıcak olarak servis ediniz.

—————————————

ISPANAKLI/PAZILI YUMURTA

1 demet ıspanak (ya da pazı)

1 adet yumurta

1 tatlı kaşığı çiçek yağı

Yarım soğan

Bir çimdik tuz

YAPILIŞI:

Yağda önce küp küp doğranmış soğanları kavurunuz. Sonrasında saplarından ayıklanmış ve ince ince doğranmış ıspanak/pazıyı ekleyip, tuz ilave edip suyu çekilene kadar kavurmaya devam ediniz. En son olarak tavanın ortasında ufak bir boşluk açıp yumurtayı kırınız. İsterseniz göz yumurta olarak veya yumurtayı malzemeye karıştırarak pişirebilirsiniz. Sıcak olarak servis ediniz.

Not: İsteğe bağlı olarak kıyma da ilave edilebilir bu yemeğe.

————————-

ALİ NAZİK

100 gr yağsız kıyma

1 adet topan patlıcan

1 adet domates

1 tatlı kaşığı çiçek yağı

Yarım soğan

1 çay bardağı yoğurt

1 diş sarımsak

Birkaç çimdik tuz

YAPILIŞI:

Topan patlıcanı önce közleyiniz, ardından kabuklarını soyup küp küp doğrayınız. Ayrı bir kapta sarımsağı rendeleyip bir çimdik tuz ekleyip yoğurtla karıştırınız. Sonra bir tavaya yağıkoyup küp küp doğranmış soğanları kıyma ile birlikte kavurunuz. Sonrasında rendelenmiş domates ve tuz ekleyip suyu çekilene kadar kavurmaya devam ediniz (ilk 6 hafta salça mide ağrısı yaptığı için domates rendesi kullandım).

Küçük bir yayvan tabağa en altta patlıcanlar, üstünde sarımsaklı yoğurt, en üstte de kavrulmuş kıyma olacak şekilde koyup sıcak servis yapınız.

———————————-

KÖZLENMİŞ PATLICAN-KAPYA BİBER SALATASI

1 adet kapya biber

1 adet topan patlıcan

1 tutam maydanoz

1 adet soğan

1 diş sarımsak

Yarım limon suyu

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Bir çimdik tuz

YAPILIŞI:

Biber, soğan (közlenince mideye dokunmuyor) ve patlıcanı közleyip kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayınız. Maydanozu ince ince kıyıp sebzelere ekleyiniz. 1 diş sarımsak rendeleyip, limon suyu ve zeytinyağı ile karıştırıp tuz ekleyerek servis yapınız.

——————————-

BORANİ

1 demet ıspanak (ya da pazı) (orijinali pancar yağrağı ile olandır, bulabilirseniz o da olur)

1 adet yumurta

1 tatlı kaşığı çiçek yağı

Yarım soğan

1 diş sarımsak

2 yemek kaşığı yoğurt

Bir çimdik tuz

YAPILIŞI:

Yağda önce küp küp doğranmış soğanları kavurunuz. Sonrasında saplarından ayıklanmış ve ince ince doğranmış ıspanak/pazıyı ekleyip, tuz ilave edip suyu çekilene kadar kavurmaya devam ediniz. Sonrasında tavanın ortasına 1 adet yumurta kırıp iyice pişene kadar karıştırınız. Pişen yemeği bir kesme tahtasına alıp ince ince doğradıktan veya blenderdan geçirdikten sonra bir kaseye alıp, üzerine rendelenmiş sarımsak, yoğurt ve tuz ekleyip karıştırınız. Soğuk olarak servis ediniz.

—————————–

KAŞIK SALATA

1 adet domates

1 adet ufak salatalık

1 adet tatlı yeşil biber

Yarım çay bardağı rendelenmiş beyaz peynir

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yarım limon suyu

Bir tutam tuz

YAPILIŞI:

Tüm sebzeleri küçük küpler şeklinde doğrayalım. Ardından peyniri, yağı, limonu ve tuzu ekleyip karıştıralım. Sabah kahvaltısı için ideal bir karbonhidrat-protein-vitamin karışımı. Sefer tasına koyup kaşık kaşık yiyebilirsiniz.

—————————–

MENEMEN

2 adet domates

1 adet tatlı yeşil biber (tüp mideli hastalarda acılı ve karabiberli yemek ağrı yapabiliyor, bize ilk 6 hafta yasaktı.)

1 adet kuru soğan (küçük)

1 tatlı kaşığı çiçek yağı (yağı olabildiğince az kullanmamız gerekiyor.)

2 adet yumurta

Bir çimdik tuz

YAPILIŞI:

Domates, biber ve soğanı küçük küpler halinde doğrayalım. Tavanın tabanına yağı koyup tuzu ekleyerek bu malzemeyi iyice solana kadar kavuralım. Sonrasında pişen malzemelerin ortasına iki adet ufak boşluk açıp yumurtaları kıralım. İster yumurtaları dağıtarak malzemelerle karıştırıp ister göz yumurta şeklinde dağıtmadan pişmesi için tavanın kapağını kapatalım. Sıcak ya da soğuk olarak servis edelim.