AMELİYAT SONRASI İLK 3 GÜN…

Ameliyatı takip eden ilk iki gün ağızdan gıda alımına izin verilmediği için sadece serum ile gerekli sıvı ve mineralleri alıyorsunuz. Babek, çiğneme ihtiyacı veya oluşacak ağız kuruluğu için bana şekersiz sakız çiğneme izni vermişti. Bu iki gün, midenizde ameliyat sonrası oluşan dikiş ve/veya yapıştırma hattının uygun bir şekilde iyileşmesi ve sızdırmaz hale gelmesi için en önemli dönem. Çünkü bu tür ameliyatlarda en çok korkulan ve hasta için çok ciddi sonuçları olabilen istenmeyen sonuç (komplikasyon) ameliyat sonrası mideden karın içine kaçak olmasıdır. Bu komplikasyonun, tekniğin uygulandığı günden bu yana kayda değer bir şekilde azaldığını biliyoruz. Aksi takdirde sonucunun bu denli ciddi sonuçları olabilen bir komplikasyon ile bir cerrahi yöntemin bu denli popüler olabilme ihtimali yoktur. Her şeye rağmen, bir komplikasyonun ortaya çıkma olasılığını belirleyen birçok faktör vardır. Bunlar hastaneye, cerraha, kullanılan malzemeye ve hastaya göre sınıflandırılabilir. Bu faktörlerin kontrol edilebilir olanlarının olabildiğince kontrol altında olması komplikasyon riskini azaltacaktır. Örneğin hastaya bağlı faktörlere bakarsak erken dönem alkol ve sigara kullanımı iyileşmeyi olumsuz etkileyerek istenmeyen sonuçlara zemin hazırlar. Bunun gibi diğer faktörler içinde de cerrahın bu ameliyattaki tecrübesi, kullanılan malzemenin kalitesi ve hastanenin bu konudaki donanımı, hepsi toplamda ameliyatın sonucuna olumlu veya olumsuz etkiler.

Ameliyat günü ve sonrasındaki gün böylece geçtikten sonra üçüncü gün (aslında ameliyat sonrası 2.gün) adı “pasaj grafisi” olan bir tetkik yapılıyor. Bu tetkik ile mide içeriğinin midenin içinde kaldığı, dışarı kaçağın olmadığı gösteriliyor. Yani yukarıda bahsettiğim istenmeyen durumun varolmadığını göstermek burada amaç. Gittiğiniz Radyoloji bölümünde bir bardak kadar tatlımsı yoğun bir sıvı içirilerek, hem içerken hem de içtikten sonra o bölgenin röntgeni çekilerek sıvının gittiği yol takip ediliyor. Bu testi başarıyla geçtikten sonra aynı gün su içmeye izin verilip, ertesi gün de kahvaltı müjdesini alıyorsunuz.

HOŞAFLA MÜKELLEF (!) KAHVALTI

Geldik hastanedeki son güne yani benim için Cuma günü (Salı ameliyat olmuştum). Sabahleyin kayısı hoşafının suyundan oluşan mükellef (!) kahvaltıyı 3-4 kaşık olacak şekilde tamamladım. Her ne kadar biraz müstehzi bir ifade gibi yazmış olsam da, birkaç gündür ağzına lokma girmemiş biri için o kayısı hoşafının lezzeti (hastane hoşafı olmasına rağmen) bir başka oluyor doğrusu. Kahvaltı sonrası tedirgin bekleyiş başladı. Her gün ameliyat ettiği hastalarından dren çeken bir cerrahın kendi dreninin çekilmesini beklemesi de ayrı bir dram mı desem komedi mi bilemedim! Ama sonuçta cerrah da bir insan, hem de canı tatlı erkek türünden! Kapıda Babek’i görünce her şeye rağmen sevindim. Drenin çekilmesi hiç de öyle efsanelerde anlatıldığı gibi değil. Derin bir nefes alırken dren çıkmış bile oluyor.

Artık hastanede kalmanıza gerek yok, reçeteniz hazırlanıyor ve taburcu oluyorsunuz.