İLK 3 HAFTA İÇİN YEMEK TARİFLERİ

Ameliyattan sonraki ilk 3 hafta, midenin dikişli ve ödemli olduğu, bu yüzden de mideyi kasılmaya zorlamadan kolayca akıp gidecek berrak gıdaların yenilip/içilmesi gereken bir dönemdir. Blender ve tel süzgeç en iyi arkadaşınız bu süre zarfında.  İlk 3 hafta dikişlerin yerinden ayrılıp karın içine kaçak olmaması için diyete en sıkı uyulması gereken, sık sık ve az beslenmenin, sıvı tüketiminin olabildiğince yoğun olması gerektiği bir dönem. Özellikle Türk tipi sucuklu, pastırmalı, peynirli, reçelli bol ekmekli kahvaltıya alışmış bizler için, kahvaltıda ne yeneceği büyük sorun. Light süt/ayran, yoğurt çorbası vb çorbalar kahvaltı olarak tüketildiğinde oldukça doyurucu oluyor. Ev ahalisi için pişirdiğiniz etli sebze yemeklerinden (içinde patates ve havuç olmayacak) suyuyla birlikte birkaç kaşık alıp blenderdan geçirip tel süzgeçten süzüp verebilirsiniz.

Bu dönemde severek tüketebileceğiniz bazı tarifler ekliyorum aşağıya:

HOŞAF

1 adet elma

1 adet armut

1 adet mor erik

1 adet kuru kayısı

1 avuç kuru üzüm

3 adet karanfil

1 adet çubuk tarçın

3 su bardağı su

Yarım limon suyu

YAPILIŞI:

Taze ve kuru meyveleri küçük küpler halinde doğruyoruz. Tencereye suyu alıp kaynattıktan sonra meyveleri içine atıyoruz. Taze meyveler yumuşadıktan sonra limon suyu ekleyip 1 taşım kaynatıp soğuması için bırakıyoruz. İlk 3 hafta için tüm malzemeyi tel süzgeçten geçirip sadece altta kalan kısmını meyve suyu gibi bardakta servis ediyoruz. Dikkat edeceğiniz üzere hiçbir şekilde şeker eklenmiyor, o yüzden hoşaf biraz meyve aromalı su gibi oluyor. 3. Haftadan sonra kasede hoşaf şeklinde meyvelerle birlikte tüketilebilir.

———————–

MANTAR ÇORBASI

5 adet mantar (saplı)

1 adet hazır krema

1 su bardağı tavuk suyu (önceden tavuk haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 su bardağı haşlanıp tiftilmiş  tavuk (önceden tavuk haşlayıp tiftip plastik bardaklara/kapaklı plastiklere doldurup dondurduğunuz)

1 çay kaşığı silme tuz

YAPILIŞI:

Tüm malzemeyi tencereye atıp 30 dakika kaynatınız. Sonrasında blenderdan geçirip, bu çorbayı tel süzgeçten süzüp altta kalan kısmı servis ediniz. Normalde mantar çorbası için yağda un kavurup sonrasında malzemeler konmakta, ancak tüp mideli hastalarda un ve ekmek kısıtlaması olduğu için bu tarifte kullanmıyoruz. O yüzden biraz sulu bir çorba oluyor.

Not: 3. Haftadan sonra süzmeden yenebilir.

—————————

KÖZLENMİŞ DOMATES-KAPYA BİBER ÇORBASI

2 adet domates

1 adet kapya biber (küçük boy)

1 su bardağı tavuk suyu veya et suyu (önceden tavuk/et haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 çay kaşığı silme tuz

YAPILIŞI:

Tüm malzemeyi tencereye atıp 30 dakika kaynatınız. Sonrasında blenderdan geçirip, bu çorbayı tel süzgeçten süzüp altta kalan kısmı servis ediniz. Tercih edenler içine 1 yemek kaşığı kaşar peyniri rendesi ekleyebilir sunarken.

Not: 3. Haftadan sonra süzmeden yenebilir.

————————-

BALIK ÇORBASI

1 adet ufak boy levreğin ayıklanmış eti ve suyu (önceden balık defne yaprağı, yarım havuç, 1 adet kereviz sapı ile 2 su bardağı suda haşlanıp, sonrasında süzülüp etleri ayıklanır, sadece balık etleri ve süzülmüş suyu çorbaya koymak üzere saklanır)

1 çimdik tuz

4-5 adet kereviz yaprağı

Yarım limon suyu

Yarım havuç (balık haşlarken kullanılacak, çorbanın içine koyulmayacak)

1 adet defne yaprağı (balık haşlarken kullanılacak, çorbanın içine koyulmayacak)

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yarım soğan (ufak küp küp doğranmış)

YAPILIŞI:

Önce soğan zeytinyağında kavurulur. Sonrasında balığın haşlanıp süzülmüş suyu, ayıklanmış etleri, kereviz yaprakları ve tuz eklenir.  15 dakika kaynatıldıktan sonra blenderdan geçirilir, içine limon suyu eklenip tel süzgeçten süzülür, altta kalan kısmı çorba olarak servis edilir.

Not: 3. Haftadan sonra krema eklenip pişirilebilir, blenderdan geçirmeden servis edilebilir. Yine un kavurmuyoruz ve karabiber serpmiyoruz.

—————————

YOĞURT ÇORBASI

1 su bardağı tavuk suyu (önceden tavuk haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 su bardağı haşlanıp tiftilmiş  tavuk (önceden tavuk/et haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 adet yumurta sarısı

1 su bardağı yoğurt

1 çay kaşığı silme tuz

1 yemek kaşığı kuru nane

YAPILIŞI:

Tavuk suyu ve tavuğu eritmesini beklemeden tencereye atıp kaynatmaya başlayınız. Bu arada çukur bir kapta yumurta sarısını ve yoğurdu çırpınız. Malzemeler eriyip ılıklaştığı zaman, çorba suyundan azar azar çukur kaba ekleyip çırpmaya devam ediniz. Kaptaki su ılıklaştıktan sonra tencereye yavaşça döküp tencerede karıştırmaya devam ediniz. Kuru naneyi ekleyiniz. 1 taşım kaynadıktan sonra tuzunu ekleyip karıştırıp ocağı kapatınız. Yoğurdun kesilmemesi için tencerenin kapağını kapatmayınız. Dikkat ediniz, pirinç ya da un kullanılmadığı için biraz sulu bir çorba olacak. Sonrasında blenderdan geçirip, tel süzgeçten süzüp altta kalan kısmı servis ediniz.

Not: 3. Haftadan sonra süzmeden servis ediniz. Özellikle kahvaltı olarak bu çorbayı verebilirsiniz, içimi de kolay, doyurucu da.

—————————

SEBZE ÇORBASI

1 adet kabak (küçük boy)

1 adet kereviz kafası (küçük boy) (varsa yapraklarından da 4-5 adet de eklenebilir) (mevsim uygun değilse, marketlerde sadece sapı satılıyor, o da olabilir.)

Yarım adet kapya biber (küçük boy)

1 adet kuru soğan (küçük boy)

1 adet domates (büyük boy)

2 adet taze fasülye (dondurulmuş olan da olur ama tercih tazeden yana olmalı)

3 yaprak ıspanak veya 2 yaprak pazı

2 su bardağı tavuk suyu veya et suyu (önceden tavuk/et haşlarken plastik bardaklara doldurup dondurduğunuz)

1 yemek kaşığı çiçek yağı

1 çay kaşığı silme tuz

YAPILIŞI:

Önce soğanı ve domatesi küp küp doğrayıp yağda kavurunuz. Sonrasında tuz ekleyip diğer tüm malzemeyi küçük küçük doğrayıp tencereye atınız, 30 dakika kaynatınız. Sonrasında blenderdan geçirip, tel süzgeçten süzüp altta kalan kısmı servis ediniz.

Not: 3. Haftadan sonra süzmeden servis ediniz.

Not: Salça kullandığımda mide ağrısı oldu, o yüzden domatesi tercih ediyorum.