KİLO VERME HIZI VE DİYETE UYUM

Ameliyatınızı takiben ilk birkaç gün zaten ağızdan beslenme olmadığı ve ardından gelen sonraki 15 gün de sadece berrak gıda ile besleneceğiniz için kilo verme hızınız bu dönemde çok yüksek olacaktır. Her ne kadar bu sürede kaybettiğiniz ağırlığın önemli bir kısmı ödem olsa da, kısa sürede yüksek derecede kilo kaybı hem moral açısından hem de hareketliliğinize katkı açısından önemli oluyor. Ben ameliyat sonrası 7. günde 8 kilo kaybetmiş durumdaydım. Normalde 1-2 ay uğraşarak zorla verdiğiniz kiloyu bir haftada vermek rahatlatıyor insanı doğal olarak.

İkinci hafta içinde de halen aynı beslenme düzeninde olduğunuz için benzer bir kilo kaybınız oluyor. Ben ikinci haftada 7 kilo vermiştim. Toplamda bakıldığında iki haftada verilmiş olan 15 kilonun yanında, berrak gıda ile beslenmenin vermiş olduğu bıkkınlık hiç göze görünmüyor. Bunu duyan bazılarının ilk karşı argümanı “ameliyat olmayıp o kadar az yesen zaten verirdin bu kiloyu!” oluyor. Teorik olarak doğru bir cümle gibi görünse de, pratikte uygulanabilirliği pek mümkün değil. Ameliyatsız olarak bu kadar az beslenme yaparak açlık hissetmeden, yemek düşünmeden ve kaçamak yapmadan devam etmek kolay değil. Özellikle var olan açlık ve doymama hissi birgün sizin bu döngüyü kırıp kendinizi ziyafet sofrasında bulmanıza neden oluyor. İşin kötü tarafı bu kadar uzun süre açlık hissederek yaptığınız diyette kendinize bunu hak görmeye başlıyorsunuz. Bir iki kaçamak derken bakıyorsunuz verdiğinizden daha fazla almışsınız.

Blogumu düzenli okuyanlar farketmiştir. Tek başına mide ameliyatı -yaşam tarzınızı değiştirmediğiniz sürece-kalıcı bir çözüm olmayabilir. O nedenle ameliyat ile başlayan ve yaşamınıza olumlu katkılar sağlayan bu süreci yaşam tarzı haline getirebilmek önemli olan. Bu yazıyı yazdığım şu anda ameliyat sonrası 2. ayı doldurmak üzereyim. Görüşlerimin ve şu anki düşüncelerimin özellikle yazılı olarak kayıt altında olmasını önemsiyorum. Çünkü uzun dönemde konu ile ilgili düşünce ve söylemlerim nasıl olacak, fikirlerimde değişiklik olacak mı hep birlikte görmüş olacağız.

DAHA AZ MI KİLO VERİYORUM NE?

Normal beslenmeye  geçildikten sonra tahmin edileceği üzere kilo verme hızı yavaşlıyor. 3. haftadan 8. haftaya kadar haftalık kilo kaybı 800 gram ile 2 kilo arasında değişkenlik gösterecek şekilde oldu benim takibimde.  Hatta 5. haftaydı sanıyorum, kilo kaybım olmasına rağmen sadece su kaybedip yağ kaybetmediğim hafta bile oldu. Bu süreci aynı normal zamanda yaptığınız diyetler gibi düşünebilirsiniz. Bazen kilo vermenizin durma noktasına gelecek kadar yavaşladığı, bir süre hiç değişim farketmediğiniz dönemler olabilir. Ancak bunu genelde hızlı kilo verdiğiniz bir dönem izler. O nedenle verilen öneriler doğrultusunda beslenmenize devam ettiğiniz sürece kilo vermeniz devam edecektir.

Son olarak bu ameliyatı olup erken dönemde bile kilo vermekte zorlanan, hatta biraz verdikten sonra normal beslenmeye geçtikten sonra kilo alan hastalar olduğunu biliyorum. O nedenle beslenme önerilerine uyduğunuz sürece diye belirttim üstte. Beslenme önerilerine uymakta en önemli sıkıntının “tatlısız yaşayamam” felsefesinde olan hastalarda görüldüğünü öğrendim. Mideniz ne kadar küçük olursa olsun, iştah hormonu salgınız ne denli azalırsa azalsın, eğer psikolojik olarak tatlı yemeden duramıyorsanız kilo vermede ciddi sıkıntı yaşarsınız. Çünkü mideniz ne kadar küçülürse küçülsün, birkaç kaşık tahin-pekmeze hayır diyemez. Birkaç kaşık tahin-pekmez, bal, reçel veya çikolatalı fındık ezmesi gibi yüksek şeker ve kalori alımı sizin normalde almanız gereken günlük kalorinizin bir anda çok üzerine çıkmanıza neden olur. O nedenle bu ameliyat sonrası yoğun şekerli ve şerbetli tatlılara biraz mesafe koymak önemli.

Yazıyı yazdığım gün itibariyle, ameliyat sonrası ikinci ayda toplam verdiğim 24.5 kg oldu. Devam eden süreci hep birlikte takip ediyor olacağız.

İyi seyirler…