MUTFAK ALIŞVERİŞİ-AMELİYAT SONRASINA HAZIRLANMAK

Ameliyattan önce evde -özellikle mutfakta- yapılacak bazı küçük düzenlemeler,  taburcu olup eve geldiğiniz zaman oldukça işinize yarayacaktır. Bu düzenleme özellikle ilk iki hafta için önemli. Çünkü şimdiye dek alışık olmadığınız bir beslenme düzenine giriyorsunuz.

Güçlü, yüksek hızlı bir el blender’ı-rondo ikilisi erken dönemde sizin en önemli yardımcınız olacaktır. İlk iki hafta gıdalar blender ile parçalandıktan sonra, koyu sıvı kıvamına getirilen bu gıdalar süzgeçten geçirilerek berrak form elde edilmektedir. Bu sırada kullanılacak süzgeç olarak bize “tel süzgeç” önerilmişti. Kullandıkça gerçekten sağlam ve iyi süzen bir süzgeç olması gerektiğini farkediyor insan.

Yemekler hazırlandıktan sonra bunları saklamak için minik kaplar -tercihan küçük cam kavanozlar- bulunması önemli. Çünkü her öğünde yiyebileceğiniz az miktarda yiyeceği ayrı ayrı muhafaza etmek size pratiklik sağlayacaktır. Her ne kadar kullanımı konusunda farklı fikirler olsa da, bu dönemde yiyeceklerimi ıstmak için mikrodalga fırın çok kullandım. Çünkü her öğünde yiyeceğiniz 3-5 kaşık çorbayı ocakta neye koyup ısıtacağını şaşırıyor insan. Bir de bulunduğu kapta ısıtabilme, evde oluşacak bulaşık döngüsünü de minimal yapacaktır. Mikrodalga tercih etmeyenler için, bazı marketlerde satılan minik tencere ve tavaları da önerebilirim, bana özel yemek yapılırken kullanmada oldukça işime yaradı, aynı şekilde yemek ısıtmada da kullanılabilir.

Cam ve plastik üzerine yazabilen marker kalemler ve yazı yazıp basabileceğiniz/yapıştırıp doldurabileceğiniz etiketler de  benim çok işime yaradı. Eşim hazırladığı yemeklerin üzerine ne olduğunu yazıyordu. Böylece bakınca ne olduğunu tanımanızın mümkün olmadığı blenderden geçip, tel süzgeçten süzülen lezzetli sıvının balık çorbası mı yoksa kıymalı taze fasulye mi olduğunu bilerek yiyor insan.

SEFER TASI TAŞIMA GÜNLERİNE DÖNÜŞ

Eğer çalışıyorsanız evden çıkarken yanınıza mutlaka hem yiyecek hem de içecek almak zorundasınız. Küçülmüş mide hacminizin, ameliyata bağlı ödemli olması nedeniyle daha da azalmış durumda olduğunu zaten fark ettiniz. Bu nedenle sık sık yemek ve içmek zorundasınız. Birkaç saat sıvı almazsanız dilinizin damağınıza yapışacak derecede susuz kalacağınızı unutmayın. Bol sıvı alımı birçok yönden çok önemli. Öncelikle zaten vücudun normal işleyişinde su mutlak gereklilik. Onun dışında böyle büyük sayılabilecek cerrahi girişimlerde en korkulan istenmeyen durum, vücutta pıhtı oluşmasıdır. Bunu engellemenin yolu ameliyat sonrası erken dönemde verilecek olan kan sulandırıcı ilaçlara ek olarak bol sıvı alımıdır. Ayrıca bu dönemde çok hızlı bir şekilde başlamış olan yağ yıkımının yan ürünlerinin vücuttan hızla uzaklaştırılması da çok önemlidir. Bu yağ yıkımına bağlı metabolitlerin vücuttan atılım hızı, alınan sıvı miktarı ile doğru orantılı olduğu için susuz kalmamalısınız.

Bu dönemde çalışmaya başladığımda yanımda, yolda ve muayenehanede en kolay taşıdığım ve kolaylıkla tükettiğim ana içeceklerim yağsız ayran, şekersiz çay, şekersiz meyve kompostosu ve su oldu. İşte veya yolda sıvılarınızı usulünce taşıyabilmek için ameliyattan önce biraz fazla sayıda matara, cam şişe vb bulundurmanız iyi olur. Pet şişeleri çok önermem. Yeri geldiğinde arabada veya ofisinizde uzun süre kalacağı için pet şişede içeceklerinizi bulundurmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. Bu dönemde marketlerde satılan minik yağsız ayranları çok kullandım. Aslında süt de bu dönemde serbest ama doktorum Dr. Babek Tabandeh gaz yapabileceği konusunda uyarmıştı beni. Süt içen birisi değilim ama sağlam bir kahve içicisiyim. Ne yazık ki erken dönemde kahve, içerdiği  kafein nedeniyle önerilmiyor. Biraz nazlanarak kafeinsiz kahve iznini aldım. Fakat bir kahve tiryakisi için kafeinsiz kahve içilir bir içecek olmaktan çok uzak. İşte o zaman acaba sütlü olarak içsem kötü tadı maskeler miyim düşüncesiyle sütü diyetin içine soktum. Fakat sütün yarattığı gaz ve hazımsızlık oldukça rahatsızlık verdi. Yine de arada denemekte sakınca görmedim doğrusu.

Üçüncü haftadan itibaren artık işe giderken yanınıza bir yemek çantası ya da bizim zamanımızda dendiği gibi “sefer tası” koymanız gerekecek. Bunu spor ve kamp malzemeleri satan mağazalardan veya online olarak bu tür ürünleri satan sitelerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunu alırken eğer evde yoksa buz aküsü ve kapağı vida gibi dönerek kapanan, mikrodalgada ısıtılabilecek yemek kaplarından da edinmenizi öneririm.

ATIŞTIRMALIKLAR

3 öğün dışında atıştırmalık ihtiyaçlarınız için çerez (ceviz, leblebi, badem, fıstık vb), kuru kayısı ve erik (yoğun protein alımına bağlı kabızlığı önlemek için önemli), tek seferlik paketlenmiş peynir çeşitleri, küçük yağsız yoğurtlar bulundurmanız iyi olacaktır.

Bunların dışında diyet yoğurt ve sütler, havuç ve patates hariç küçük miktarlarda alınmış sebzeler (kabak, kereviz, ıspanak, taze fasulye, mantar) de alışveriş listenizde olmalı ilk 3 hafta için, bunları ayrı ayrı doğrayıp kaynayan suya atıp 1-2 dk sonra buzlu suya alıp şoklayıp, sonra da buzdolabı poşetlerine koyup dondurursanız, ertesi gün minik tencerede 5 dakikada pişirebilirsiniz.