YEMEK ODAKLI YAŞAM YERİNE KENDİNİZE BAŞKA HOBİLER SEÇİN

Eğer kilo almanızda önemli olan etkenlerden birisi de yemek odaklı bir yaşam ise ameliyattan sonra bunu gözden geçirmekte büyük fayda var. Yemek odaklı yaşam derken neyi kast ettiğimi biraz açıklayayım dilerseniz. Eğer karnınız acıkınca bulduğunuz peynir ekmeği yemeyip, üşenmeden özenle yemek yapıyorsanız/yaptırıyorsanız, hafta sonları arkadaş ve akrabaları toplayıp onlara kuş sütünün eksik olmadığı ziyafet sofraları hazırlamayı seviyorsanız, bir yere turistik amaçla gezmeye gideceğiniz zaman oranın turistik yerlerinden çok nerede ne yenir araştırmasına giriyorsanız, üzgünüm ama siz yemek odaklı yaşıyorsunuz. Farkında olarak veya olmayarak zaten bu ameliyata ihtiyaç duyar hale gelmiş her bireyin mutlaka yaşamının bir noktasında iyi ve keyifli yemek yeme odak noktası olmaktan çıkamıyor maalesef.

Ameliyatınızı olduktan sonra hem ameliyatın yapısı gereği canınız yemekle uğraşmak istemeyecek hem de fiziksel olarak onca uğraş verdiğiniz yemekten bir ya da iki lokma yiyip bırakmak durumunda kalacaksınız. Hal böyle olunca eskisi gibi yemek, yaşamınızda önemli bir yer kaplamayacak. İşte tam bu sırada ortaya çıkan hem psikolojik hem de fiziksel boşluğu keyif alacağınız bir uğraş ile doldurmanızı öneririm. Neler mesela? Çeşitli el becerilerinin gerektiği el işleriyle uğraşmak (örgü, tığ, ahşap işleri vb), bir müzik aleti çalmak, resim yapmak, fotoğrafçılık, dans-folklor, kitap kulüplerine katılmak vb.

Bunun yanında önceki yaşamınızda yaptığınız ve genellikle yemeye eşlik eden aktivitelerden özellikle erken ameliyat sonrası dönemde uzak durmak, yeni yaşamınıza adapte olmakta size fayda sağlar. Çok basit bir örnekle söylemek gerekirse genellikle televizyon seyretmek akşamları beraberinde ıvır zıvır yiyecekleri de yememize neden olur. Televizyon seyretmeyi azaltmak, aklınıza buna eşlik edecek aktivitelerin de gelmesini engeller. Hele hele yemek programlarından iyice uzak kalınız. Hiç rastladınız mı bilmiyorum, sigara içenler sigarayı bıraktıktan sonra kahve ikram etmek istediğiniz zaman onlara sigarayı hatırlattığı için kahveye hep tereddütlü yaklaşma eğilimindedirler. Siz de aynı bu şekilde size yiyecek ve yemek hatırlatacak aktivitelerden bir miktar elinizi ayağınızı çekerseniz, yeni duruma adapte olmanız daha da kolaylaşacaktır.